اخبار مهم
Home / قصد بارداری / از ازدواج تا بچه دار شدن (۲)
49026_514.jpg

از ازدواج تا بچه دار شدن (۲)

درست است که هدف و انگیزه اصلی از ازدواج صرفا بچه دار شدن نیست ولی عموم زوج هایی که ازدواج می کنند، به این موضوع توجه جدی دارند و اصلا از همان ابتدا، وقتی قرار است آزمایش های قبل از ازدواج را انجام دهند، بخشی از وضعیت شان برای بارداری هم سنجیده می شود. در این مطلب می توانید در یک نگاه کلی با همه مسیری که باید از قبل از ازدواج تا پس از آن طی کنید تا بالاخره بچه دار شوید، آشنا شوید. در مطلب قبل درباره لیست آزمایش های قبل ازدواج و مشاوره های قبل از بارداری مطالبی آوردیم، در ادامه به موارد دیگر می پردازیم:

مراجعه به دندان پزشک: تغییرات و مشکلات احتمالی دندانی در دوران بارداری می تواند طی دوره ۹ ماهه آن برای تان دردسرساز شود و از طرف دیگر شما نمی توانید بعضی اعمال جراحی دندانی را در دوران بارداری انجام دهید، بنابراین قبل از باردارشدن سلامت دندان ها را چک کنید.

معاینه داخلی و بررسی وضعیت سینه ها: قبل از اینکه باردار شوید، باید دستگاه تناسلی و سینه های شما توسط پزشک متخصص زنان کنترل شود تا اگر کیست، عفونت و… دارید، مشخص شود.

معاینه بالینی: فشار خون شما باید قبل از باردارشدن چک شود. اگر در این معاینه شما فشار خون بالا داشته باشید، درمان لازم برای شما درنظر گرفته می شود چون در غیر این صورت خطر بالارفتن فشار در دوران بارداری و مسمومیت حاملگی و… تهدیدتان می کند. در این مرحله درجه حرارت بدن شما، تعداد نبض و تنفس تان هم  کنترل خواهدشد.

آزمایش خون و ادرار و کشف ادرار:
در این آزمایش گروه خونی شما، احتمال کم خونی و کمبود پلاکت و قند خون تان چک می شود و همچنین آنالیز کامل و کشت ادرار نیز برای تان انجام خواهدشد. در این مرحله آزمایش عفونت هایی که بهروش جنسی منتقل می شود و تیتر آنتی بادی سرخجه و تیروئید نیز انجام می شود. درضمن اگر خانمی شک دارد واکسن هپاتیت زده یا نه یا درصورتی که اصلا این واکسن را تزریق نکرده باشد، بررسی HBSAg هم ضروری است.

واکسن های لازم قبل از بارداری:
واکسن کزاز، هپاتیت و سرخجه از جمله واکسن هایی هستند که باید قبل از بارداری (در صورت نیاز و تشخیص پزشک) تزریق شوند. در ضمن خانمی که واکسن سرخجه زده تا سه ماه اجازه باردارشدن ندارد.

واکسن کزاز هم زمانی ضروری است که ۱۰ سال از آخرین تزریق این واکسن به شما گذشته باشد.

مصرف اسید فولیک: شما از سه ماه قبل بارداری باید شروع به مصرف اسیدفولیک کنید تا لوله های عصبی جنین تان در بارداری درست بسته شوند. مصرف این قرص باید تا پایان سه ماهه اول حاملگی ادامه یابد.

۳- اقدام برای بارداری
اگر مشاوره های لازم قبل از بارداری را انجام دادید و موردی برای درمان و پیگیری نبود؛ می توانید برای بارداری اقدام کنید. برای حصول نتیجه سریع تر معمولا توصیه می شود که روزهای وسط سیکل که همزمان با تخمک گذاری است، مقاربت داشته باشید تا شانس تان برای بارداری افزایش پیدا کند.

مقاربت منظم: اگر می خواهید سریع تر باردار شوید باید مقاربت منظم داشته باشید؛ یعنی نزدیک با همسر، یک شب در میان در حوالی وسط سیکل.

روش های تعیین زمان تخمک گذاری: از آنجا که وقتی تخمک های شما بالغ شده و از تخمدان آزاد شوند، امکان بارداری دارید، پس اگر در این زمان اقدام داشته باشید، احتمال اینکه حامله شوید خیلی بیشتر از روزهای دیگر سیکل تان است.

برای تعیین زمان تخمک گذاری می توانید از کیت های تخمک گذاری که در داروخانه ها ارائه می شوند، استفاده کنید یا به علائم بدنی تان از جمله تغییرات مخاط و ترشحات دهانه رحم، درد خفیف شکمی، افزایش میل جنسی و درجه حرارت بدن تان دقت کنید. تخمک گذاری در سیکل های منظم بیست و هشت روزه، معمولا در روز چهاردهم است که دمای بدن و ترشحات زیاد می شود.

۴- تاخیر ۱-۱۲ماهه در بارداری
اگر با خودتان فکر می کنید در اولین ماهی که برای بارداری اقدام می کنید نتیجه می گیرد، دچار یک سوءتفاهم درست و حسابی شده اید. زوجی که زیر ۳۵ سال دارد و مشاوره های لازم قبل از بارداری را انجام داده و مشکلی نداشته است، تا یک سال برای بارداری وقت دارند چون شانس هر زوج سالمی برای بارداری در هر ماه ۲۴درصد است.

 البته اگر ریسک فاکتوری وجود داشته باشد، ممکن است پزشک صلاح ببیند که برای تسریع در روند بارداری داروی خاصی را تجویز کند. اگر زوجی برای ۳۵ سال سن داشته باشند، فقط شش ماه زمان برای بارداری طبیعی برای شان درنظر گرفته می شود.

۵- درمان نازایی
براساس علت نازایی و همچنین شرایط و شرح حال زوج و اینکه چقدر برای باردارشدن فرصت دارند و بسیاری از فاکتورهای دیگر، درمان های دارویی یا غیردارویی مختلفی برای شان توصیه می شود.

روش های دارویی درمان نازایی: داروهایی که برای درمان نازایی تجویز می شود، ممکن است مردانه یا زنانه باشد و لازم باشد که زوجین، هردو نفرشان به طور همزمان دارو مصرف کنند. کلومیفن از متداول ترین داروهایی است که برای درمان نازایی در مراحل اولیه توصیه می شود. این دارو خوراکی بوده و تخمک گذاری را تحریک می کند. گنادوتروپین های انسانی که به صورت تزریقی موجودند نیز از دیگر داروهایی است که برای درمان نازایی تجویز می شود، برای مثال زمانی که یکی خانم به خاطر اختلال در غده هیپوفیز، تخمک گذاری ندارد.

ادامه دارد…