اخبار مهم
Home / نوزاد / آیا نوزادم حساسیت دارد؟
95733_524.jpg

آیا نوزادم حساسیت دارد؟

سوال مخاطب هریس پویا: با سلام دخترم ۴۸ روز سن دارد. از نظر نمودار رشد در وضعیت مطلوبی است و از شیر خودم تغذیه میکند،چند روز است پوست صورتش خشک شده و زیر گردنش جوش های منسجم قرمز رنگ دارد. از ابتدای زایمان رژیم غذایی ام تغییر نکرده یعنی از همه گروه های غذایی استفاده می کنم. ممکن است حساسیت به گوشت گاوی یا شیر بعد از ۴۰ روز نمایان شود؟ با توجه به عدم تغییر رژیم غذایی، از کجا بفهمم کودکم به چه چیزی حساسیت دارد؟

پاسخ دکتر عباس مغدادی، متخصص اطفال:
نوزادان دچار ضایعات پوستی مختلفی می شوند که بیشتر آنها خطرناک و عارضه دار نیست. خشک شدن پوست صورت و بروز دانه های قرمز رنگ زیر گردن نوزاد، نشانه بروز اگزما است. ضایعات پوستی نوزادان اغلب تا ۱۸ ماهگی بهبود می یابد اما لازم است تا ابتدا متخصص نوع اگزما را تشخیص دهد و در صورت لزوم پمادی برایش تجویز کند. بروز اسهال در نوزادان شایع ترین علایم حساسیت به پروتئین گاوی است . بی ‌قراری، خواب نا منظم، دل ‌درد شدید، استفراغ مکرر، اسهالی که کنترل نمی‌شود و اگزمای پوستی از علائم مهم آن هستند. برای بررسی و معاینه به متخصص مراجعه کنید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.