اخبار مهم
Home / کودک / آموزش زبان به کودک، بهترین روش ها
152774_614.jpg

آموزش زبان به کودک، بهترین روش ها

بهترین روش‌های آموزش زبان به کودک
برای آموزش زبان دوم به کودک، ۳ روش اصلی وجود دارد که اغلب موسسات و سیستم‌های آموزش از یکی از این ۳ روش استفاده می‌کنند. به کارگیری هرکدام از این روش‌ها به سن کودک، سیستم تربیتی کودک و نگاه والدین به مسئله یادگیری زبان بستگي دارد. کودک در بعضی از این روش‌ها سریع‌تر زبان دیگری را یاد می‌گيرد و در بعضی از روش‌ها آزادی بیشتری برای انتخاب یادگیری دارد.

روش غرقه سازی:
در این مدل از یادگیری کودک کاملا در محیطی با زبان دیگر قرار می‌گیرد. در مهدهای کودک‌ دوزبانه مربی‌ها با زبان دوم که هدف یادگیری است صحبت می‌کنند و در مدرسه هم بچه‌ها حداقل نیمی از اوقات خود را در طول روز به یادگیری زبان دوم می‌پردازند.

در روش غرقه‌سازی کامل که البته در مدارس معدودی اجرا می‌شود کودک همه مواد درسی مانند ریاضی، علوم و تاریخ را به زبان دوم فرا می‌گیرد. در این روش یادگیری زبان در واقع زبان دوم به جای این‌که موضوعی برای یادگیری باشد خود وسیله‌ای برای آموزش مواد درسی دیگر است و کودک ناخودآگاه مجبور به یادگیری این زبان می‌شود. بچه‌هایی که با این روش زبان یاد می‌گیرند در صحبت کردن زبان دوم با لهجه صحیح و به طور کامل، موفق‌ترند و به سطوح بالاتری از یادگیری زبان می‌رسند.

 اگرچه ممکن است در ابتدا، یادگیری در بعضی از مواد درسی، بچه‌ها به اندازه‌اي كه آن درس‌ها را به زبان مادری خود یاد می‌گیرند موفق نباشند اما به تدریج و با پیشرفت‌شان در یادگیری زبان دوم، این مشکل هم برطرف می‌شود.

روش آموزش زبان خارجی در مدارس ابتدایی:
در این روش به جای این‌که زبان دوم در پایه راهنمایی به کودک آموزش داده شود، در‌‌ همان سال‌های ابتدایی و همراه با دیگر درس‌ها به طور مقدماتی به کودک یاد داده می‌شود. در این روش زبان دوم به عنوان یک سوژه یادگیری به کودک معرفی می‌شود و به طور معمول ۳ تا ۵ جلسه در هفته کودک زمان صرف یادگیری این زبان می‌کند.

 میزان موفقیت این روش کمی کمتر از روش قبلی است اما کودکانی که در این سن یادگیری زبان را شروع می‌کنند نسبت به كودكاني که در سال‌های بعد برای اولین بار زبان دوم را یاد می‌گيرند، پیشرفت بیشتری خواهند داشت. ارائه زبان دوم در سال‌های اولیه تحصیلی که کودک شوق برای یادگیری دارد باعث بالا رفتن سرعت یادگیری می‌شود. بسته به تلاش و میزان زمانی که صرف آموزش این زبان به کودک می‌شود ممکن است در آینده کودک بتواند به خوبی و با فصاحت به زبان دوم حرف بزند.

روش اکتشاف در زبان دوم:
 در این روش سن کودک کمی بالا‌تر است و این روش بیشتر از آن‌که آموزش زبان باشد در واقع نوعی تقویت شناخت کودک است. در این روش فرهنگ و زبان دوم به عنوان یک مفهوم به کودک ارائه می‌شود. برای کودک در مورد فرهنگ و زبان‌های مختلف صحبت می‌شود و ممکن است بیش از یک زبان به کودک ارائه شود تا کودک در یادگیری زبان دوم حق انتخاب داشته باشد.

 در مراحل بالا‌تر این روش، ساختار‌های زبان دوم هم به کودک آموزش داده می‌شود اما بیشتر از آن‌که تاکید بر فصیح صحبت کردن این زبان باشد، هدف آشنایی و ارائه اطلاعات در مورد فرهنگ جامعه‌ای است که به آن زبان سخن می‌گویند. اگر جلسات آموزش بیشتر از ۲ یا ۳ بار در هفته باشد ممکن است توانایی کودک در صحبت به زبان دوم هم بیشتر شود اما والدین نباید انتظار داشته باشند کودک در این روش یادگیری بتواند بعد‌ها به طور فصیح و با لهجه مناسب به زبان دوم حرف بزند.

این روش یادگیری بیشتر مورد علاقه والدینی است که فکر می‌کنند آموزش زبان دوم ممکن است باعث فشار بر کودک شود. اگرچه این روش می‌تواند زمینه یادگیری زبان در سال‌های بعدی باشد و سرعت یادگیری زبان در فرد را در سال‌های بعدی زندگی افزایش دهد.

پیشنهاد:
آموزشگاه قاصدک سپید با هدف آموزش زبان انگلیسی در کوتاه ترین و مناسب ترین زمان و به بهترین نحو ممکن تاسیس گردیده است که این امر نیازمند رعایت مواردی از قبیل مدیریت مناسب، مربیان کارآزموده، روش آموزشی و وسایل کمک آموزشی مناسب و متنوع و محیطی ایده آل برای یادگیری کودک باشد.

در اینجا لازم است تا با افتخار به خانواده ها اعلام نماییم که مدیریت این مجموعه دارای تحصیلات آکادمیک (کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی) و سابقه ای بیش از یک دهه در زمینه آموزش زبان انگلیسی به کودکان، همچنین مولف کتب آموزش زبان انگلیسی برای کودکان می باشد، همچنین از آنجایی که یکی از مهمترین عوامل در یادگیری، بهره گیری از مربی مناسب می باشد در این مرکز سعی شده مربیانی مورد استفاده قرار گیرند که علاوه بر داشتن عالی ترین تحصیلات آکادمیک در این زمینه، از آگاهی لازم جهت کار با کودکان نظیر صبر، آرامش، خوش رویی و… که در نهایت موجب ایجاد یک ارتباط مناسب با کودک می شود، برخوردار باشند.

 

روش های آموزشی مورد استفاده در این مرکز نیز بر پایه دو متد آموزشی روز دنیا ( CLT , TPR ) پایه ریزی شده است که با توجه به این روش های آموزش از وسایل کمک آموزشی متنوعی نظیر ۴۰۰ نوع پوستر آموزشی جذاب، ۳۰۰ عنوان فلش کارت آموزشی و بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب داستان و کتاب های آموزشی و ده ها وسیله کمک آموزشی دیگر استفاده شده است. در طراحی محیط آموزشگاه نیز سعی شده تا حد امکان فضایی مناسب و لذت بخش برای کودکان ایجاد گردد تا بیشترین تاثیر را در یادگیری کودکان داشته باشد.

در ضمن این مجموعه دارای چندین نیروی کمکی جهت محافظت و انجام امور کودکان در زمان حضورشان در آموزشگاه می باشد و در نهایت لازم به ذکر است که تمامی بخش ها، کلاس ها و اتاق بازی این مرکز مجهز به دوربین مدار بسته بوده و تمامی کلاس ها نیز مجهز به سیستم صوتی و تصویری و همچنین سیستم گرمایش و سرمایش مناسب می باشند.