اخبار مهم
Home / زایمان / آمار زایمان طبیعی و سزارین در ایران
51505_409.jpg

آمار زایمان طبیعی و سزارین در ایران

این روزها یکی از مباحث اصلی حوزه سلامت بویژه پس از اجرایی شدن طرح تحول سلامت در کشور، بحث زایمان طبیعی و افزایش استقبال از این نوع زایمان در بین زنان جوان است. طبق آخرین آماری که محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرده است، آمار زایمان طبیعی از مرز ۵۴۰ هزار گذشته است و رقم ۵۴۸ هزار مورد تا به امروز به ثبت رسیده است. موضوع مهمی که به‌عنوان یکی از سیاست‌های اصلی وزارت بهداشت از ابتدای طرح تحول سلامت مطرح شده است.

آخرین آمار زایمان طبیعی در شرایطی اعلام می‌شود که سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت از تداوم ارائه بسته حمایت از «زایمان طبیعی» در کشور خبر داده و گفته است: روال کنونی رایگان بودن زایمان طبیعی در کشور همچنان ادامه خواهد داشت و یکی از برنامه‌های مکمل در راستای این طرح نوسازی و بازسازی ۳۶۰ بلوک زایمانی است که طی سال جاری با هدف ارتقای زایمان طبیعی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. وزیر بهداشت بر لزوم آشنایی مادران با مزایای زایمان طبیعی تاکید کرد و گفت: حمایت از زایمان طبیعی از بسته‌های درمان وزارت بهداشت با رویکرد درمان و پیشگیری است که مشوق‌هایی با هدف ترویج زایمان طبیعی در آن در نظر گرفته شده است.

ثبت ۵۴۸ هزار زایمان طبیعی رایگان
این در حالی است که معاون درمان وزارت بهداشت از انجام ۵۴۸ هزار زایمان طبیعی در کشور پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داده است.

محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت که در جریان نشستی خبری آخرین آمار مربوط به انجام برنامه‌های طرح تحول سلامت را مورد بررسی قرار داده، انجام عمل زایمان طبیعی در ۱۴ماه گذشته را ۵۴۸ هزار مورد گزارش کرده است. معاون وزیر بهداشت با ابراز نارضایتی از وضعیت به وجود آمده درباره انجام عمل سزارین از تاسیس ۵۰۰کلینیک تخصصی و فوق تخصصی ویژه نیز خبر داد و یادآور شد: پس از گذشت ۲۰ سال میزان سزارین در کشور ۵/۵ درصد کاهش یافت به طوری که اکنون نسبت ۵۰ به ۵۰ با زایمان طبیعی دارد.

کاهش مرگ و میر نوزادان
از دیگر موضوعاتی که معاون وزیر بهداشت در جریان این نشست خبری به آن اشاره کرد موضوع مرگ و میر مادران و نوزادان و تغییر آمارهای مربوط به این موضوع پس از اجرای طرح تحول سلامت است. آقاجانی با تاکید بر انجام رایگان ۵۴۸هزار عمل زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی کاهش میزان مرگ و میر مادران و نوزادان را نیز از دیگر دستاوردهای طرح تحول سلامت دانست.

رکوردشکنی استان فارس در زایمان طبیعی
علاوه بر این معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از اظهاراتش به وضعیت افزایش زایمان طبیعی در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر استان فارس بیشترین افزایش را در زایمان‌های طبیعی دارد. این در حالی است که هم‌اکنون استان فارس به‌عنوان یکی از استان‌های پایلوت در طرح پزشک خانواده نیز مطرح است اما براساس توضیحات آقاجانی افزایش زایمان طبیعی در استان فارس ارتباطی با برنامه پزشک خانواده در این استان ندارد و این تغییرات آماری تنها به دلیل طرح تحول و آموزش‌های زایمان، زایمان بی‌درد و رایگان به مادران رخ داده است.

تأسیس یکهزار و ۱۰۰واحد اختصاصی زایمان
حفظ حریم مادران هنگام انجام زایمان طبیعی و موضوعاتی مانند دردهای زایمانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زنان برای انجام عمل زایمان طبیعی است. بر این اساس هر یک از این عوامل می‌تواند به‌عنوان یک عامل بازدارنده برای کاهش آمارهای سزارین و افزایش اعداد و ارقام مربوط با زایمان طبیعی باشد اما آنطور که آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت گفته برای ارتقای کیفیت خدمات زایمان طبیعی در ۳۶۶ زایشگاه برنامه‌ریزی شده است. وی همچنین برای تاسیس یکهزار و ۱۰۰ واحد اختصاصی زایمان به منظور کاهش عفونت‌های مادران نیز ابراز امیدواری کرد.